Debut cu emoții pentru Anglia, la EURO 2024. S-a impus la limită în meciul cu Serbia  | Sport.ro (2024)

Serbia - Anglia 0-1

Final de meci!

Minutul 82 - Ocazie pentru Serbia! Dusan Vlahovic recuperează mingea și șutează puternic, însă Jordan Pickford reușește să respingă de sub bara transversală.

• Debut cu emoții pentru Anglia, la EURO 2024. S-a impus la limită în meciul cu Serbia | Sport.ro (1)

×

Debut cu emoții pentru Anglia, la EURO 2024. S-a impus la limită în meciul cu Serbia | Sport.ro (2)

CELE MAI CITITE

Ucrainenii 'nu au avut milă' de Edi Iordănescu. Cum l-au numit pe selecționerul României după umilința de la EURO

Marti 18 Iunie 2024, 07:53

Dezbatere în studioul BBC după România - Ucraina: "Și Drăgușin încă nu și-a primit șansa la Tottenham" David Moyes a intervenit

Marti 18 Iunie 2024, 07:31

Ce a spus selecționerul Belgiei despre România, după eșecul cu Slovacia: ”Nu este normal!”

Marti 18 Iunie 2024, 11:56

ULTIMELE STIRI

Ciprian Marica l-a sunat pe Florin Manea după ce Drăgușin a fost imperial cu Ucraina la EURO, iar agentul a reacționat: ”M-a sunat Fabrizio Romano”

Miercuri 19 Iunie 2024, 00:52

Schimbările care ar putea apărea în echipa de start a României pentru partida cu Belgia: ”Poate intră ei doi”

Miercuri 19 Iunie 2024, 00:23

Cum l-a adus Laurențiu Reghecampf pe Florin Niță la FCSB: ”Era subțirel, iar după două-trei săptămâni a făcut asta”

Minutul 77 - Ocazie pentru Anglia! Harry Kane lovește precis cu capul, însă portarul reuşeşte să devieze cu vârful degetelor în bara transversală.

Minutul 56 - Ocazie pentru Anglia! Trent Alexander-Arnold şutează pe centrul porţii, dar Predrag Rajkovic reușește să prindă mingea.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 25 - Ocazie pentru Anglia! Kyle Walker depășește mai mulți adversari și pasează în fața porții, însă Harry Kane nu reușește să ajungă la balon.

Minutul 19 - Ocazie pentru Serbia! Aleksandar Mitrovic și-a driblat adversarul în careu, dar șutul său a trecut puțin pe lângă bară.

Minutul 13 - GOOOL Anglia! Bukayo Saka centrează cu efect, în interiorul careului, de unde Jude Bellingham trimite mingea cu capul sub bara transversală.

A început partida!

Serbia - Anglia: echipele de start

Serbia: Rajkovic - Veljkovic, Milenkovic, Pavlovic - Zivkovic, Milinkovic-Savic, Lukic, Kostic - Vlahovic, Mitrovic

Selecționer: Dragan Stojkovic

Anglia: Pckford - Walker, Stones, Guehi, Trippier - Alexander-Arnold, Rice - Saka, Bellingham, Foden - Kane

Selecționer: Gareth Southgate

Serbia - Anglia, meci din Grupa C de la EURO 2024, este în direct pe PRO TV și VOYO de la ora 22:00, și LIVE TEXT cu VIDEO EXCLUSIV pe Sport.ro.

În cabina VAR se va afla arbitrul român Cătălin Popa (arbitru asistent VAR 2), iar central este italianul Daniele Orsato.

Va fi meciul de debut pentru vicecampioana europeană Anglia de la acest turneu final.

La ediţia precedentă, cea din 2020, desfăşurată însă în 2021 din cauza pandemiei de Covid-19, Anglia a pierdut în faţa Italiei, 1-1 după 120 de minute și 2-3 la loviturile de departajare.

Programul partidelor de duminică de la UEFA EURO 2024

Grupa D: Polonia - Olanda (Hamburg) – meciul de la ora 16:00 a fost LIVE TEXT cu VIDEO EXCLUSIV pe Sport.ro

Grupa C: Slovenia - Danemarca (Stuttgart) – meciul de la ora 19:00 a fost LIVE TEXT cu VIDEO EXCLUSIV pe Sport.ro

Grupa C: Serbia – Anglia (Gelsenkirchen) – ora 22:00, LIVE TEXT cu VIDEO EXCLUSIV pe Sport.ro

Lotul Angliei pentru EURO 2024

PORTARI: Dean Henderson (Crystal Palace), Jordan Pickford (Everton), Aaron Ramsdale (Arsenal)

FUNDAȘI: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Lewis Dunk (Brighton), Joe Gomez (Liverpool), Marc Guéhi (Crystal Palace), Ezri Konsa (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Newcastle), Kyle Walker (Manchester City)

MIJLOCAȘI: Jude Bellingham (Real Madrid), Phil Foden (Manchester City), Conor Gallagher (Chelsea), Kobbie Mainoo (Manchester United), Cole Palmer (Chelsea), Declan Rice (Arsenal), Adam Wharton (Crystal Palace)

ATACANȚI: Jarrod Bowen (West Ham), Eberechi Eze (Crystal Palace), Anthony Gordon (Newcastle), Harry Kane (Bayern München), Bukayo Saka (Arsenal), Ivan Toney (Brentford), Ollie Watkins (Aston Villa)

Lotul Serbiei pentru EURO 2024

PORTARI: Vanja Milinković-Savić (Torino), Đorđe Petrović (Chelsea), Predrag Rajković (Mallorca)

FUNDAȘI: Srđan Babić (Spartak Moskva), Nikola Milenković (Fiorentina), Filip Mladenović (Panathinaikos), Strahinja Pavlović (Salzburg), Uroš Spajić (Crvena zvezda), Nemanja Stojić (TSC), Miloš Veljković (Werder Bremen)

MIJLOCAȘI: Veljko Birmančević (Sparta Praha), Mijat Gaćinović (AEK Athens), Nemanja Gudelj (Sevilla), Ivan Ilić (Torino), Saša Lukić (Fulham), Nemanja Maksimović (Getafe), Srdjan Mijailović (Crvena zvezda), Sergej Milinković-Savić (Al-Hilal), Lazar Vujadin Samardžić (Udinese)

ATACANȚI: Luka Jović (Milan), Filip Kostić (Juventus), Aleksandar Mitrović (Al-Hilal), Petar Ratkov (Salzburg), Dušan Tadić (Fenerbahçe), Dušan Vlahović (Juventus), Andrija Živković (PAOK)

Campionatul European din Germania 2024 se va disputa în perioada 14 iunie - 14 iulie și va fi transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO. Cele mai importante faze vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO.